آخرین تحولات

آخرین تحولات

23/6/1388 برابر با 14/9/2009: گفتگوي تلفني دكتر جليلي و سولانا درخصوص ازسرگيري مذاكرات. طي تماس تلفني خاوير سولانا با دبير شورايعالي امنيت ملي، اول اکتبر 2009 (9 مهرماه 1388) به عنوان تاریخ آغاز گفتگوهای جديد ایران و 1+5 اعلام شد. دكتر جليلي در اين تماس تلفنی با اشاره به آماده شدن بسته به روز شده پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران، آن را بستری مناسب برای گفتگو با هدف تحقق صلح، عدالت و پیشرفت خواند. جلیلی با یادآوری گفتگوهای سال قبل در ژنو، به تحولات جدید در عرصه بین الملل اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است در گفتگوهای اکتبر با جدیت و انگیزه ای مضاعف که حاصل مشارکت بی نظیر 85 درصدی ملت ایران در انتخابات اخیر است، جهت همکاری و تعامل بیشتر تلاش کند. در این گفتگوی تلفنی، خاویر سولانا نيز با اشاره به مطالعه دقیق جزئیات بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران توسط شش کشور گفت: بررسی دقیق تر ابعاد و زوایای این بسته نیازمند گفتگوی دوطرف است. سولانا با خاطرنشان ساختن تحولات رخ داده در منطقه و جهان، ابراز امیدواری کرد گفتگوهای اکتبر که برای بررسی بسته پیشنهادی کشورمان برگزار خواهد شد، سودمند باشد.

1/7/1388 برابر با 23/9/2009: برگزاري نشست وزراي خارجه شش كشور و سولانا در نيويورك درخصوص موضوع هسته اي ايران. پس از اين نشست كه در حاشيه اجلاس شصت و چهارم مجمع عمومي سازمان ملل برگزار شد، وزير خارجه انگليس بيانيه اي را به اين شرح قرائت كرد: همانگونه كه در قطعنامه هاي 1696، 1737، 1747، 1803 و 1835 شوراي امنيت آمده است، برنامه هسته اي ايران موضوع نگراني جدي جامعه بين المللي است. ما اقدامات اخير ايران درخصوص همكاري با آژانس را تصديق مي كنيم و ايران را تشويق مي كنيم تا به منظور حل و فصل موضوعات باقي مانده اي كه نياز به روشن سازي دارند تا ابعاد نظامي برنامه هسته اي ايران را مستثني سازد، همكاري نمايد. ما از ايران مي خواهيم تا براي اعتمادسازي درمورد ماهيت منحصرا صلح آميز برنامه هسته اي خود در سريع ترين زمان ممكن، درخواست هاي آژانس و شوراي امنيت را اجراء نمايد. ما به طور مداوم اظهار كرديم كه مي خواهيم درمورد موافقت نامه درازمدت همه جانبه اي براي حل و فصل موضوع هسته اي ايران مذاكره كنيم. اما اين هدف فقط زماني محقق مي شود كه دو طرف در فضايي از احترام متقابل تمايل به پرداختن به اين موضوعات داشته باشند و به يافتن راه حل هايي به جلو متعهد باشند. اين هدف سياست دومسيره ما از ژوئن 2006 بوده است كه كه به آن كاملا متعهد مانديم. ما نشست ژولاي 2008 ژنو بين دكتر جليلي و دكتر سولانا با همراهي نمايندگان 3+3 را كه در آن پيشنهادهاي 3+3 و ايران مورد بحث قرار گرفت، يادآوري مي نمائيم. ديگر اعضاي گروه به گرمي از مسير سياست ايالات متحده نسبت به ايران و تصميم اين كشور به مشاركت كامل در فرايند 3+3 و پيوستن به هرگونه جلسات آينده با نمايندگان ايران، استقبال كردند. در 8 آوريل 2009، ما يك بار ديگر از ايران خواستيم كه با ما ملاقات كرده تا پيشنهاد ژوئن 2008 را مورد بحث و بررسي قرار دهيم. ما مدنظر قرار مي دهيم كه در 9 سپتامبر، ايران پيشنهادي را براي بحث درخصوص طيف وسيعي از موضوعات مطرح كرد. ما بر اهميت و فوريت اتخاذ اقدامات عملي براي حل و فصل موضوع هسته اي ايران تاكيد مي كنيم. ما پيشنهادهاي ژوئن 2008 خود را مجددا مورد تاييد قرار مي دهيم كه فرصت هاي محتوايي براي منافع سياسي، امنيتي و اقتصادي براي ايران و منطقه را پيشنهاد مي دهد. ما مجددا تكرار مي كنيم كه حقوق ايران تحت معاهدات بين المللي را كه عضو آن است به رسميت مي شناسيم، اما به همراه اين حقوق مسئوليتي هم درقبال جامعه بين المللي وجود دارد. ما در آمادگي خود براي كار با ايران درخصوص اين موضوعات متحد هستيم. نشست 1 اكتبر فرصتي را فراهم خواهد كرد تا دنبال يك راه حل همه جانبه، درازمدت و مناسب در مورد موضوع هسته اي ايران از طريق گفتگو و مذاكره باشيم. ما انتظار يك پاسخ جدي را از ايران داريم و در چارچوب رهيافت دومسيره خود و براساس نتيجه نشست (اول اكتبر) در مورد گام هاي بعدي تصميم خواهيم گرفت.

9/7/1388 برابر با 1/10/2009: برگزاري دور جديد مذاكرات ايران و شش كشور در ژنو. مذاكرات در سطح دكتر جليلي و سولانا در ژنو برگزار گرديد. نمايندگان سياسي شش كشور (از جمله نيكلاس برنز، معاون وزير امور خارجه آمريكا) نيز سولانا را در اين مذاكرات همراهي مي كردند. دكتر جلیلی پس از پایان نشست ژنو، در جمع خبرنگاران رسانه های جهان حضور یافت و اظهار داشت: در اين مذاكرات، به تبيين بسته پيشنهادي ارائه شده پرداختيم. اين مذاكرات ظرفيت خوبي بود براي يك نوع همكاري جديد حول نگراني‌هاي مشترك در عرصه‌هاي بين‌المللي. حل اين نگراني‌ها و مشكلات مشترك به همكاري‌هايي بيشتر از آنچه امروز شاهديم، بستگي دارد. تلاش ایران حول این محور متمرکز بود که این گفتگوها در راستای توافقات مشترک انجام گیرد و در مورد پیشبرد این گفتگوها در آینده نتیجه مطلوب حاصل شود. جليلي در پايان اين كنفرانس خبري گفت: مذاكرات را يك ماه آينده از سر مي‌گيريم و فكر مي‌كنم اين يك گام خوبي است براي شروع مذاكرات حول محورهاي مشترك مورد نظر طرف‌هاي مذاكره كننده. سولانا نيز در كنفرانس مطبوعاتي اظهار داشت: اين گفتگو پس از 15 ماه درخصوص موضوع هسته اي ايران انجام شد. ما براساس تصميم وزراء در نيويورك كه بر رهيافت دومسيره نيز تاكيد شد، در اين نشست حاضر شديم. ما تمامي موضوعاتي را كه بايد بحث شوند، ازجمله پيشنهادات سال قبلمان به ايران را سر ميز مذاكرات مطرح كرديم. من ايده فريز در برابر فريز را به عنوان راهي براي پيشبرد مذاكرات مطرح كردم. لازم است ايران كاملا در رابطه با آژانس درخصوص تمامي برنامه هسته اي خود به ويژه تاسيسات جديد غني سازي، شفاف باشد. در جلسه بر شفاف سازي و اعتمادسازي و اتخاذ اقدامات عملي از سوي ايرن تاكيد كردم. توافق كرديم كه گفتگوها را در هفته هاي آتي تشديد كنيم. نشست دومي تا اواخر اكتبر برگزار خواهد شد. دستوركار اين نشست بر موضوع هسته اي تمركز خواهد كرد و همچنين پيشنهادهايي كه توسط طرفين در اين نشست مطرح شد و موضوعات جهاني كه طرفين تمايل به طرح آن ها دارند. ايران به ما اعلام كرد كه در رابطه با تاسيسات جديد غني سازي با آژانس همكاري خواهد كرد و به زودي امكان بازديد آژانس از آن را فراهم خواهد نمود و ما انتظار داريم كه اين اتفاق ظرف دو هفته آتي روي دهد. من در اين زمينه به صورت تلفني با البرادعي نيز صحبت كردم. به طور اصولي، تفاهم شد كه بخشي از اورانيوم با غناي پائين توليدي در ايران براي غني سازي بيشتر جهت توليد سوخت رآكتور تحقيقياتي تهران كه به توليد راديوايزوتوپ ها براي مصارف پزشكي مي پردازد، به برخي كشورها منتقل شود. جزئيات اين موضوع از جمله ميزان اورانيوم انتقالي در نشستي كه بين كارشناسان ايران، آژانس، روسيه، فرانسه و آمريكا در 18 اكتبر در وين برگزار خواهد شد مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.

6/8/1388 برابر با 28/10/2009: گفتگوي تلفني دكتر جليلي و خاوير سولانا. خاوير سولانا در اين گفتگوي تلفني با سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران را كامل و جامع خواند و بر ضرورت استمرار گفت‌وگوها تأكيد كرد. سولانا همچنين تصريح كرد كه بسته پيشنهادي ايران كامل و حاوي موضوعات متنوعي است كه براي ما نيز داراي اهميت است. در اين گفت‌وگوي تلفني، سعيد جليلي نيز بسته پيشنهادي ايران را كامل خواند و با اعلام آمادگي كشورمان براي گفت‌وگوهاي سازنده و مثبت، افزود: جمهوري اسلامي ايران صرفاً درچارچوب بسته پيشنهادي خود و توجه به اولويت‌هاي مشترك مورد نظر در رويكردي رو به جلو از گفت‌وگوها استقبال مي‌كند. در اين گفت‌وگوي تلفني، دوطرف همچنين درخصوص تداوم گفت‌وگوها و انجام ديدار در چند هفته آينده توافق كردند.

29/8/1388 برابر با 20/11/2009: برگزاري نشست مديران سياسي شش كشور در بروكسل. در پايان اين نشست، بيانيه اي به اين شرح صادر شد: مديران سياسي گروه ‏3+3 در بروكسل ديدار كردند تا تحولات پس از نشست ژنو در روز يكم اكتبر را مورد بررسي قرار دهند‏.‏  شركت كنندگان در جلسه بروكسل، نااميدي خود را از عدم توفيق در پيگيري سه موضوع اساسي كه در جلسه ژنو ميان خاويار سولانا و دكتر سعيد جليلي مطرح شد، اعلام كردند‏.‏ اگرچه بازرسان آژانس از تاسيسات غني سازي قم ديدار كردند، اما بر اساس ارزيابي محمد البرادعي ايران مي بايست ساخت اين تاسيسات را خيلي زودتر به اطلاع آژانس مي رساند‏.‏  بنابراين، ايران به تعهدات خود در زمينه پادمان و ايمني عمل نكرده است‏.‏ به علاوه، ساخت يك تاسيسات غني سازي جديد در تناقض با چند قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل است‏.‏ شوراي حكام آژانس بايد به اين موضوع در جلسه هفته آينده خود رسيدگي كند‏.‏  ايران در يك مذاكره فشرده درگير نشده است و به خصوص از ملاقات با اعضاي گروه ‏5+1‏ پيش از پايان ماه اكتبر براي مذاكره درباره برنامه هسته اي خود خودداري كرده است‏.‏ ايران همچنين به طور مثبت به پيشنهاد آژانس براي تامين سوخت راكتور تحقيقاتي تهران پاسخ نداده است‏.‏ ما از ايران مي خواهيم فرصتي را كه به واسطه پيشنهاد آژانس براي پاسخ به نيازهاي بشردوستانه مردمش به وجود آمده، دوباره مورد بررسي قرار دهد و به طور جدي با ما وارد مذاكره و گفت و گو شود‏.‏ اين همچنان هدف ما باقي مي ماند‏.

17/11/1388 برابر با 6/2/2010: کنفرانس تلفنی 1+5 درباره موضوع هسته ای. کشورهای عضو گروه 1+5 درباره آخرين تحولات مربوط به برنامه هسته‌اي ايران تلفني گفت‌وگو کردند. فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت كه نمايندگان واشنگتن، لندن، مسكو، پاريس، برلين و پكن در کنفرانسي تلفنی درباره برنامه هسته‌ای ايران گفت‌وگو کردند. کراولی درباره جزئيات اين مذاکرات گفت: آنها درباره تمامي رويكردهاي ممكن در قبال ايران گفت‌وگو كردند. به گفته وی، در این کنفرانس تلفنی که 90 دقیقه طول کشید، ویلیام برنز، معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا، با دیگر نمایندگان گروه 1+5 گفت‌وگو کرده است. اين گفت‌وگوها در حالي انجام شد كه وزیر خارجه چین هشدار داده است که گفت‌وگو درباره تشدید تحریم‌ها علیه ایران ممکن است به پیچیده‌تر شدن شرایط و شکست تلاش‌های دیپلماتیک منجر شود. یانگ جیه‌چی، گفت که ایران هنوز راه مذاکره را کاملا نبسته و به‌ جای بحث بر سر تحریم‌های بیشتر، باید به مذاکره مستقیم با این کشور ادامه داد. جیه‌چی افزود: باید از تمام امکانات بهره بگیریم تا به راه‌حلي متناسب و قابل پذیرش برای همه برسیم. زانگ یسوی، نماینده چین در سازمان ملل متحد نيز پيش از اين در جمع خبرنگاران گفت که اكنون زمان مناسب براي اعمال تحريم عليه ايران نيست، چرا كه تلاش‌های دیپلماتیک برای حل مسئله هسته‌اي اين كشور همچنان ادامه دارد. وي همچنين خواستار «زمان و صبر بیشتر» برای رفع اختلاف‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران شد. از طرف ديگر، «ما ژائوشو»، سخنگوي وزارت خارجه چين نيز از انگليس، فرانسه، روسيه، آلمان و آمريكا خواست تا در قبال برنامه هسته‌اي ايران انعطاف‌پذيري بيشتري داشته و رويكردهاي عملي‌تري اتخاذ كنند. وي همچنين گفت كه كشورهاي عضو گروه 1+5 بايد به تلاش خود براي پيدا كردن راه‌حلي مناسب براي برنامه هسته‌اي ايران از طريق مذاكره ادامه دهند. وی همچنین گفت: موضع چين در مخالفت با اشاعه هسته‌اي محكم و جدي است، ولي در عين‌حال اعتقاد دارد كه كشورها حق استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي را دارند.

12/1/1389 برابر با 1/4/2010: کنفرانس تلفنی 1+5 درخصوص موضوع هسته ای. نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت به اضافه آلمان (1+5) به صورت تلفنی درباره برنامه هسته ای ایران رایزنی کردند. “هیلاری کلینتون”، وزیر امور خارجه آمریکا طی کنفرانسی مطبوعاتی در دفتر مرکزی سازمان ملل متحد به خبرنگاران اعلام کرد که رایزنی ها درخصوص قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ایران از هفته آینده با شرکت کشورهای گروه 1+5 و همچنین دیگر اعضای شورای امنیت آغاز خواهد شد. وی گفت: گروه 1+5 بیش از یک سال است که همبستگی خود را حفظ کرده است. مهمترین کار هم ادامه رایزنی ها نه تنها در میان اعضای گروه 1+5، بلکه با حضور دیگر اعضای شورای امنیت و دیگر کشورهای عضو است. در همین حال، کلینتون اعلام کرد که آمریکا برای دستیابی به حل مسئله از طریق مذاکرات آماده است. یک روز قبل اعلام شده بود که نمایندگان آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان توانسته اند نمایندگان روسیه و چین را متقاعد سازند تا کار روی پیشنویس قطعنامه جدید حاوی تحریم ها آغاز شود. در این میان، “سوزان رایس” نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی موافقت چین با طرح آمریکا برای اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران شد، اما برخی منابع خبری نیز اعلام کردند که پکن بر حل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران تاکید کرده است. پیش از این، مسکو نیز امکان اعمال تحریم ها را امکان پذیر شمرده بود اما تاکید کرد که ضرورتی در این کار نیست و چین نیز کلا از بررسی تنظیم آنها خودداری کرده بود.

20/1/1389 برابر با 9/4/2010: پایان بدون نتیجه مذاکرات 1+5. با وجود تلاش های سیاسی و رایزنی نمایندگان آمریکا، انگلیس و فرانسه در سازمان ملل متحد برای برگزاری نشست گروه پنج به علاوه یک درباره موضوع هسته ای، این نشست به علت اختلاف نظر بدون نتیجه پایان یافت. در این نشست سه ساعته که در دفتر نمایندگی انگلیس در سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، سفیران کشورهای عضو دائم شورای امنیت و آلمان موضوع هسته ای ایران را برسی کردند، اما به علت اختلاف نظرهای جدی، نتوانستند به نتیجه مشخصی دست یابند. اگرچه آمریکا تلاش داشت تا پیش از اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن به دستاورد ملموسی درباره برنامه هسته ای ایران نیز برسد، اما مخالفت چین و روسیه با هرگونه تحریم جدی علیه ایران و تاکید بر ضرورت ادامه مذاکرات سیاسی، مانع از تحقق اهداف کشورهای غربی عضو شورای امنیت و آلمان شد. سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در پایان نشست گروه پنج به علاوه یک در نیویورک، در جمع خبرنگاران گفت: ضرورتی برای قطعنامه تحریم علیه ایران وجود ندارد و می توان موضوع هسته ای ایران را از طریق مذاکره حل و فصل کرد. سفیر چین در سازمان ملل متحد هم در پایان این نشست با اشاره به این که مذاکرات شفافی صورت گرفت، اظهار داشت ما پیگیر مذاکرات هستیم و تنها مذاکره را به عنوان راه حل منطقی پرونده هسته ای ایران می دانیم. در همین حال، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بدون اشاره به نتیجه این نشست اظهار داشت نشست بعدی در هفته های آینده برگزار خواهد شد. سوزان رایس به علت وجود اختلاف نظر میان اعضای پنج به علاوه یک، تاریخ مشخصی را برای برگزاری این نشست اعلام نکرد.

27/2/1389 برابر با 17/5/2010: بيانيه مشترك ايران، تركيه و برزيل درخصوص تبادل سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران. روسای جمهور ایران و برزیل و نخست وزیر ترکیه در تهران طرح تبادل سوخت را تهیه و آن را به آژانس اعلام کردند. در 1/3/1389 برابر با 22/5/2010 نخست وزیر ترکیه طی نامه ای به سران 26 کشور جهان ضمن حمایت دوباره از بیانیه سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل که به “بیانیه تهران” معروف شده است، از آن به عنوان توافقی مهم برای حل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران یاد کرد. رئیس جمهور برزیل به روسای آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس در این خصوص نامه نوشت. اظهارنظر کلینتون که آمریکا با برزیل در مورد ایران دارای “اختلافات جدی و بزرگی” است، موجب شد که وزارت امورخارجه برزیل نامه 20 آوریل 2010 اوباما به رئیس جمهور برزیل را که از وی خواسته بود برای تهیه طرح تبادل به تهران برود، منتشر کند. متاسفانه مجموعه 1+5 بدون توجه به بیانیه سه جانبه تهران برای تبادل سوخت و فضای مثبت و سازنده ایجاد شده در اثر حسن نیت جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر رویکرد خصمانه خود را با صدور قطعنامه 1929 در 19 خرداد 1389 در شورای امنیت نشان داد. این قطعنامه البته با جماع تصویب نشد و ترکیه و برزیل به آن رای منفی و لبنان نیز رای ممتنع دادند.

19/3/1389 برابر با 9/6/2010: اعلام آمادگی مسئول سیاست خارجی اروپا برای مذاکره با ایران. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آمادگی این اتحادیه برای مذاکره با ایران درباره موضوع هسته ای این کشور خبر داد. وی طی سخنانی که ساعتی پس از تصویب قطعنامه جدید غرب علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد ایراد شد، از آمادگی خود برای دیدار با  “سعید جلیلی”، دبیر شورای امنیت ملی ایران در این زمینه خبر داد. این اظهارات درحالی که ایران با حسن نیت خود با تعامل ترکیه و برزیل مبادرت به تنظیم و صدور بیانیه تهران نمود، عجیب به نظر می رسد. درحالی که همه چیز برای دیپلماسی آماده بود، اما طرف مقابل متاسفانه روی به مسیر دیگری آورد و پس از صدور قطعنامه، ادعای مذاکره نمود.

24/3/1389 برابر با 14/6/2010: كاترين اشتون با ارسال نامه ای خواستار مذاکره با ایران شد. رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا با ارسال نامه‌اي به دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران، خواستار ملاقات و گفت‌وگو با وي شد. دعوت كتبي كاترين اشتون از دکتر جليلي براي مذاكره در حالي صورت گرفت كه اتحاديه اروپا اخيرا با اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران به خاطر برنامه هسته‌اي موافقت كرده است. اشتون در نشست وزر ای خارجه كشورهاي عضو اتحاديه اروپا در لوكزامبورگ در اظهاراتي اعلام كرد: “من با ارسال نامه‌اي از آقاي جليلي براي مذاكره درباره موضوع سلاح‌هاي هسته‌اي دعوت كرده‌ام”. وي در ادامه نسبت به تداوم رويكرد دوگانه غرب در قبال ايران (اعمال تحريم از يك سو و گشودن دست مذاكره از سوي ديگر)) ابراز اميدواري كرد. درخواست ملاقات اشتون از جليلي در حالي صورت مي‌گيرد كه تهران از مدت‌ها پيش موافقت خود را با اصل اين ديدار اعلام كرده است. اما شوراي امنيت سازمان ملل چند روز قبل قطعنامه غيرقانوني تحريم‌هاي جديد عليه ايران را به تصويب رساند.

15/4/1389 برابر با 6/7/2010: نامه دبیر شورایعالی امنیت ملی به خانم اشتون درخصوص مذاکرات. سعيد جليلي، نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي در نامه‌اي به درخواست مذاكره خانم كاترين اشتون، نماينده عالي اتحاديه اروپايي در سياست امنيتي و امور خارجي پاسخ داد. متن اين نامه بدين شرح است: “براي من جالب است كه علي‌رغم پيگيري‌هاي وزراي محترم خارجه برزيل و تركيه و عدم آمادگي جنابعالي براي گفت‌وگو در سه ماه گذشته، درست يك روز پس از صدور قطعنامه در نامه‌اي خواهان گفت‌وگو شديد. جالب‌تر آنكه پس از ارسال نامه شما، دولت آمريكا و اتحاديه اروپا اقدامات ديگري از نوع فشار را طرح كرده‌اند. اين رفتار در چارچوب راهبرد اعلامي شما «فشار و گفت‌وگو» قابل درك و البته غيرقابل پذيرش است. جامعه جهاني، گفت‌وگو در سايه فشار را ديكتاتوري و به دور از تمدن لازم براي گفت‌وگو مي‌داند. انجام گفت‌وگو براي اعمال فشار و دشمني با يك ملت، همچون گذشته حركت در مسيري بن‌بست، پرهزينه و بي‌فايده خواهد بود. امروز شما بيش از هر زمان ديگر به جلب اعتماد ملت ما نياز داريد. اقداماتي كه نشان دهد راهبرد غلط دو مسيره را به كنار گذاشته و درصدد جبران خطاها هستيد و مي‌خواهيد آنگونه كه فرهنگ گفت‌وگو اقتضا دارد، عمل كنيد. جمهوري اسلامي ايران در ارديبهشت 87 بسته‌اي براي موضوع گفت‌وگوها پيشنهاد كرد و در گفت‌وگوهاي ژنو 1 در تير ماه 87 و ژنو 2 در مهرماه 88 به صراحت اعلام كرد كه حول بسته مزبور حاضر به گفت‌وگو است و اين موضوع در مصاحبه‌هاي مطبوعاتي پس از گفت‌وگوها با حضور آقاي سولانا به صراحت ابراز و در آخرين گفت‌وگوي تلفني با آقاي سولانا نيز مورد تأكيد قرار گرفت. از اين رو هرگونه جهت‌گيري متفاوت، حركتي ارتجاعي و غيرسازنده است كه مورد پذيرش ملت ايران قرار نمي‌گيرد. درباره تقاضاي شما براي گفت‌وگو در موضوع هسته‌اي، چنان كه در بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران آمده است، جمهوري اسلامي ايران آمادگي خود را براي گفت‌وگو و همكاري در زمينه خلع سلاح هسته‌اي، جلوگيري از اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي و نيز بررسي چگونگي همكاري براي استفاده همه اعضاي NPT از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي اعلام كرده است. بدون شك، لازمه چنين گفت‌وگويي تعهد همه طرف‌هاي گفت‌وگو به اجراي NPT و اعلام موضع صريح نسبت به رفتارهاي خارج از اين چارچوب، از جمله فعاليت‌هاي هسته‌اي رژيم صهيونيستي است. بديهي است اين گفت‌وگو مي‌تواند حركتي در جهت تحقق شعار كنفرانس خلع سلاح تهران يعني «سلاح هسته‌اي براي هيچ كس و انرژي هسته‌اي براي همه» باشد كه مورد استقبال اكثريت قاطع دولت‌ها و ملت‌ها قرار گرفت. حضور ساير دولت‌هايي كه اين آرمان را دنبال مي‌كنند، در اين گفت‌وگوها مي‌تواند به شكل‌گيري گفت‌وگوهايي سازنده كمك كند. چنان كه جمهوري اسلامي ايران تلاش مستمر خود را براي شكل‌گيري اين گفت‌وگوها و همكاري با تمام كشورهاي علاقه‌مند ادامه خواهد داد، به ويژه كه امروز شاهد علاقه‌مندي كشورهاي زيادي به اين نوع گفت‌وگو و همكاري‌ها هستيم. شكل‌گيري كنفرانس خلع سلاح در تهران و مشاركت فعال 189 كشور در كنفرانس بازنگري معاهده NPT و تأكيد بر لزوم پيوستن رژيم صهيونيستي به NPT نشان داد اغلب كشورهاي جهان به پيشنهادهاي طرح شده در بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران نگرش مثبت دارند. آنگاه كه جهت گفت‌وگو روشن باشد، جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد متكي به ظرفيت‌هاي سياسي، اقتصادي، منطقه‌اي و بين‌المللي خود كه شما به خوبي به آن آگاه هستيد، در جهت تحقق همكاري‌هاي سازنده بين‌المللي براي رفع نگراني‌هاي مشترك گفت‌وگو كند. بر مبناي نكات فوق، چنان كه از سوي رئيس جمهور اسلامي ايران اعلام شد، پاسخ شما به موارد ذيل براي ادامه گفت‌وگوها ضروري است:

-  هدف از گفت‌وگوها براي تعامل و همكاري است يا ادامه روند دشمني و تقابل با حقوق ملت ايران؟
-  آيا به منطق گفت‌وگو كه لازمه آن اجتناب از هرگونه تهديد به فشار است، التزام خواهيد داشت؟
- براي روشن شدن مباني مشترك گفت‌وگو، نظر روشن و صريح شما درباره سلاح هسته‌اي رژيم صهيونيستي چيست؟

پاسخ شما به مفاد فوق مي‌تواند زمينه را براي چگونگي شكل‌گيري گفت‌وگوها براي رفع نگراني‌هاي مشترك جهاني در جهت تحقق صلح، عدالت و سعادت ملت‌ها با حضور ساير كشورهاي علاقه‌مند از اول سپتامبر فراهم كند.

23/4/1389 برابر با 14/7/2010: پاسخ اشتون به نامه دکتر جليلي درخصوص مذاکرات. نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه خود با اعلام اینکه کشورهای عضو گروه 1+5 خواستار برقراری روابط سازنده با ایران هستند، خاطرنشان کرده است که خوشحال می‌شوم از آمادگی تهران برای از سرگیری مذاکرات آگاه شوم. وی اعلام کرد که در انتظار از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران است و خواستار تعیین زمان و مکان مذاکرات از سوی طرفین شده است. اشتون در نامه خود با اعلام اینکه کشورهای عضو گروه 1+5 خواستار برقراری روابط سازنده با ایران هستند، خاطرنشان کرد خوشحال می‌شوم از آمادگی تهران برای از سرگیری مذاکرات آگاه شوم. اشتون در نامه خود همچنین اعلام کرده است که هدف ما دستیابی به توافقی درازمدت و همه‌جانبه با ایران است تا هم اعتماد جامعه جهانی به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران جلب شود و هم حقوق مشروع ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز رعایت شود. اشتون در نامه اش تاکید کرد که مذاکرات احتمالی باید بر برنامه اتمی ایران متمرکز باشد، اما امکان بررسی موضوع‌های دیگر را هم ممکن دانسته است.

31/6/1389 برابر با 22/9/2010: برگزاری نشست وزرای خارجه گروه 1+5. نشست وزراي خارجه كشورهاي عضو گروه 1+5 درباره ايران در این روز به ميزباني كاترين اشتون، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در محل استقرار هيأت نمايندگان اتحاديه اروپا در نيويورك برگزار شد. وزراي خارجه كشورهاي چين، فرانسه، آلمان، روسيه، انگليس و آمريكا در اين نشست حضور داشتند و در پايان نيز بيانيه‌اي را منتشر كردند. در اين بيانيه که توسط رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا براي قرائت شد، آمده است: هدف ما دستيابي به يك راه‌حل مذاكره شده جامع و درازمدت است كه اعتماد جامعه بين‌المللي به ماهيت منحصرا صلح‌آميز برنامه هسته‌اي ايران را جلب كند. گروه 1+5 در خصوص موضوع اجراي تحريم‌هاي سازمان ملل نيز به بحث و گفت‌وگو پرداخت. گروه 1+5 آمادگي دارد تا با ايران درخصوص ازسرگيري مذاكرات درباره تبادل سوخت‌ هسته‌اي اين كشور گفت‌وگو كند. 6 كشور از نشست گروه وين شامل آمريكا، روسيه و فرانسه و همچنين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با ايران به منظور گفت‌وگو درباره عناصر فني توافقنامه تجديدنظرشده براي تأمين سوخت راكتور تحقيقاتي تهران نيز استقبال مي‌كنند. ما مشتاقانه در انتظار مشاركت سازنده و مثبت ايران در اين گفت‌وگو هستيم.

22/7/1389 برابر با 14/10/2010: اعلام آمادگی اشتون برای مذاکره با ایران. سخنگوي كاترين اشتون، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا از طرف وی اعلام كرد كه گفت‌وگوهاي هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 از 15 تا 18 نوامبر (24 تا 27 آبانماه) برگزار می شود. وي در ادامه افزود كه به احتمال بسيار زياد اين گفت‌وگوها در وين برگزار خواهد شد. دبير شوراي عالي امنيت ملي در واکنش به این موضوع اظهار داشت: گفت وگو براي همكاري با ايران تنها گزينه مناسب براي  ۵+۱ است. جليلي اظهار داشت: ما هميشه گفته بوديم تنها گزينه مناسب براي ۵+۱ گفت وگو براي همكاري با جمهوري اسلامي ايران است. ظرفيت‌ها و موقعيت ممتاز جمهوري اسلامي ايران كه امروز در سطح بين‌المللي و منطقه غير قابل انكار است، غلط بودن و بي‌فرجام بودن هر گزينه ديگر را در برابر جمهوري اسلامي ايران رقم مي‌زند. آنها اين امر را در ۳۰ سال گذشته به خوبي تجربه كرده‌اند و مي توانستند حداقل در يك سال گذشته اين تجربه را تكرار نكنند و اين هزينه را نپردازند. به هر حال، هر گزينه‌اي به جز اعتراف به حقوق و ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران و گفت وگو، براي آنان بي‌فرجام خواهد بود. دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به نامه خود خطاب به مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: ما در نامه‌اي كه براي خانم اشتون فرستاديم، گفتيم بحث‌هايي مثل راهبرد دو مسيره غلط و بي‌فرجام است و از آنها خواسته بوديم به جاي مسيرهاي بي‌نتيجه، به گفت وگو بر مبناي منطق برگردند. جليلي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران بر مبناي مفاد نامه‌اي كه براي اشتون فرستاده است، از بازگشت آنها به گفت وگو و رها كردن گزينه‌هاي بي‌فرجام ديگر استقبال مي‌كند. وي افزود: روند پر هزينه و بي‌نتيجه گذشته بايد براي آنها تجربه‌اي باشد كه با احترام به حقوق ملت ايران و اعتراف به ظرفيت‌هاي ممتاز جمهوري اسلامي ايران، درك كنند گفت وگو براي همكاري تنها گزينه ممكن و يك فرصت براي آنهاست.

9/9/1389 برابر با 30/11/2010: نامه رئیس دفتر دبیر شورایعالی امنیت ملی به همتای خود در اتحادیه اروپا درخصوص مذاکرات. در این نامه، موافقت دکتر جلیلی برای برگزاری دور جدید مذاکرات در سوئیس بر مبنای نامه 6 جولای 2010 ایران به خانم اشتون اعلام گردید.

10/9/1389 برابر با 1/12/2010: تعیین تاریخ برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و شش کشور. كاترين اشتون در نامه‌اي به سعيد جليلي، مذاكره‌كننده ارشد هسته‌اي ايران، اعلام کرد كه مذاكرات ميان ايران و گروه 1+5 (آمريكا، روسيه، چين، فرانسه، انگليس به علاوه آلمان) در 5 دسامبر (14 آذرماه) در سوئیس برگزار شود.

15/9/1389 برابر با 6/12/2010: مذاکرات ایران و شش کشور در ژنو و  توافق برای ادامه مذاكرات. مذاكرات ايران و شش كشور حول موضوعات مورد علاقه طرفين طي دو روز در تاريخ هاي 15 و 16 آذرماه در ژنو برگزار گرديد. هیات ايراني پس از پايان دور دوم مذاكرات، تأكيد كرد: گفت‌وگوها در فضايي مثبت و سازنده برگزار شد. در اين دور از مذاكرات، طيفي از موضوعات مدنظر دو طرف مورد گفت‌وگو قرار گرفت كه يكي از آنها موضوع هسته‌اي بود. ايران همچنان كه پيش‌تر اعلام كرده بود، در اين گفت‌و‌گوها هم تأكيد كرد كه حقوق هسته‌اي خود را به هيچ وجه به مذاكره نمي‌گذارد و اين موضوع در دستور كار گفت‌وگوها نخواهد بود. متقابلاً دو طرف در اين مورد توافق كردند كه بحث هسته‌اي به 3 شكل عدم اشاعه، خلع سلاح و همكاري‌هاي صلح آميز در دستور كار گفت‌وگوهاي امروز باشد كه اين موارد همان موارد گنجانده شده در بسته پيشنهادي ايران است. با حصول اين دستاورد مهم، دو طرف توافق كردند در مذاكرات روز دوم، درباره طيف متنوعي از موضوعات از جمله موضوعات توافق شده در نشست روز اول مذاكره كنند. در پايان روز دوم مذاكرات نيز سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در كنفرانسي مطبوعاتي، مطالب زير را اظهار داشت: “ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند نقشي موثر در پيگيري مسائل بين‌المللي داشته باشد و ما فكر مي‌كنيم امروز در جهان مسائل بسياري وجود دارد كه بايد مورد توجه جدي قرار بگيرد. ما فكر مي‌كنيم امروز نگراني‌هاي جدي در سطح جهان وجود دارد كه افكار عمومي راجع به آن سوالهاي جدي دارند. ما معتقديم فرهنگ گفت‌وگو و تمدن گفت‌وگو اقتضا مي‌كند كه گفت‌وگو بر مبناي منطق باشد. اگر گفت‌وگو به جاي منطق و استدلال و به جاي مباني روشن به زور متكي شود، ديگر گفت‌وگو نيست. اينكه كساني بگويند ما مي‌خواهيم گفت‌وگو يا يك مسير موازي فشار هم داشته باشيم، نشانگر ضعف منطق و كم داشتن استدلال است، همچنان كه در مسير فشار هم وقتي مي‌بينيد برخي متوسل به ترور مي‌شوند و رسما از ترور براي تحقق اهدافشان استفاده مي‌كنند نشانگر استيصال آنهاست. ما معتقديم مي‌توان راجع به نگراني‌هاي مشترك نشست و گفت‌وگو كرد،‌ درباره مسائل مهم بين المللي اعم از مسائل امنيتي اقتصادي و ساير مسائل و مواردي مثل خلع سلاح و عدم اشاعه و برخي اقدامات خلاف قانون كه در برخي كشورها عليه برخي كشورها صورت مي‌گيرد و همينطور مسائل بسيار مهم اقتصادي. در گفت‌وگوهايي كه در اين دو روز داشتيم، اين ديدگاهها را بيان كرديم و من حق جامعه جهاني مي‌دانم كه بداند ما در مورد اين موضوعات صحبت كرديم و فكر مي‌كنيم امروز ظرفيت‌هاي ايران با توجه به موقعيت بسيار خوبي كه چه در منطقه و چه در سطح بين‌المللي دارد، اين ظرفيت را ايجاد مي‌كند كه ما اين بحث‌ها را به طور جد مطرح و دنبال كنيم. آنچه كه توافق شد اين بود كه گفت‌وگو براي همكاري حول نقاط مشترك شكل بگيرد. البته من خيلي مايل بودم و در آنجا پيشنهاد كردم با خانم اشتون در جمع شما با هم حضور يابيم و مشتركاً تنها توافق مشتركمان را اعلام كنيم. گفت‌وگو بر مبناي همكاري براي نقاط مشترك تنها چيزي است كه در صورت جلسه توافق ما ثبت و ضبط شده است و هر چيزي غير از اين حتماً ارزشي ندارد. ما تنها بر همين مبنا كه مورد توافق قرار گرفت، مذاكره مي‌كنيم. اين جمع بندي بود كه خانم اشتون اعلام كرد و بقيه هم تاييد كردند كه گفت‌وگو براي همكاري حول نقاط مشترك است. من شنيدم چيزي ديگري بين خبرنگاران به عنوان توافق اعلام شده كه بنده در اينجا رسماً اعلام مي‌كنم هر چيزي غير از اين خلاف توافق است و بعيد مي‌دانم كه برخلاف موضوع جلسه كساني بخواهند بحث ديگري مطرح كنند و آن موقع ديوار بلند بي‌اعتمادي ايجاد مي‌شود. بر اين اساس، اميدوارم اين مطالبي كه نقل شده صحت نداشته باشد. ما فكر مي‌كنيم امروز آنچه كه ما براي گفت‌وگو براي همكاري حول نقاط مشترك بيان كرديم، يك فرصت براي جامعه بين‌المللي است، فرصتي كه مي‌تواند تلاش‌ها را در جهت نگراني‌هاي اصلي جامعه جهاني و جامعه بشري سوق دهد. لازم به توضيح است كه بنابر گزارش خبرگزاري رويتر، اشتون پس از پايان مذاكرات دو روزه ايران با 1+5 تاكيد كرد كه گفت‌و‌گوهاي هسته اي ميان قدرت‌هاي جهاني و ايران “اساسي و مفصل” بود. اشتون كه بيانيه‌اي را قرائت مي‌كرد، افزود: ما تقريبا دو روز گفت‌و‌گوهاي مفصل و اساسي داشتيم كه متمركز بر برنامه هسته اي ايران و لزوم پايبندي ايران به تعهدات بين‌المللي‌اش بود. وي ادامه داد: كشورهايي كه من نماينده آن‌ها هستم، در جست‌وجوي راه‌حل نگراني‌هاي جامعه‌ بين‌المللي درباره برنامه هسته اي ايران كه هدف محوري اين گفت‌و‌گوهاست، متحدند. اشتون تاكيد كرد: ما حقوق ايران را به رسميت مي‌شناسيم، اما بر عمل به تعهداتش اصرار مي‌ورزيم.ما براي پرداختن و جستجوي فصلي مشترك در خصوص ديگر مسايل مورد علاقه متقابل آماده‌ايم. رئيس سياست خارجي اتحاديه‌ اروپا تاكيد كرد: ما و ايران درباره تداوم اين مذاكرات در اواخر ژانويه در استانبول توافق كرديم. در آن‌جا ما قصد داريم درباره‌ ايده‌هاي عملي و راه‌هاي همكاري در جهت حل نگراني‌هاي محوري ما درباره مساله‌ هسته‌ اي مذاكره كنيم.

1/11/1389 برابر با 21/1/2011: مذاکرات ایران و شش کشور در استانبول و ناتواني مذاكره كنندگان غربي از پاسخ به پيشنهادهاي مشخص ايران. نخستين دور مذاكرات بين نمايندگان اعزامي جمهوري اسلامي به رياست سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي و نمايندگان گروه 1+5 به رياست كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در هتل چراغان استانبول برگزار شد. در دور نخست اين مذاكرات دو اتفاق مهم رخ داد؛ اول اينكه ايران اجازه نداد غربي‌ها بحث‌هاي خارج از دستور كار «گفت‌وگو براي همكاري» را مطرح كنند و آنها هم روي اين موضوع اصرار نكردند و دوم اينكه ايران پيشنهادهايي عملي براي همكاري در حوزه‌هايي خاص به 1+5 ارائه كرد و خواستار پاسخ آنها شد. زماني كه نمايندگان 1+5 موضوع هسته‌اي ايران را در اين نشست طرح كردند، از سوي سعيد جليلي هيچ چارچوبي غير از موضوع توافق شده پذيرفته نشد و اين اولتيماتوم داده شد درصورتي كه اين بحث طرح شود، هيئت ايراني نشست را ترك خواهد كرد. كاترين اشتون در اين دور از مذاكرات به عنوان جمع بندي جلسه تأكيد كرد كه يافتن نقاط مشترك، دستوركار دورهاي بعدي مذاكرات خواهد بود. وي همچنين پذيرفت كه پيشنهادهاي عملي ارائه شده توسط ايران موضوع گفت‌وگوها در ديدارهاي دو جانبه بعد از ظهر و هچنين دور دوم مذاكرات باشد. ايران و گروه وين شامل فرانسه، روسيه، آمريكا و آژانس كه نمايندگانشان در مذاكرات استانبول حضور داشتند، پيش از برگزاري دور بعدی مذاكرات ايران و 1+5، پيرامون موضوع تبادل سوخت مذاكره كردند. دور بعدی مذاكرات در روز دوم بهمن ماه به پايان رسيد و به دليل ناتواني مذاكره كنندگان غربي از پاسخ به پيشنهادهاي مشخص ايران و طرح مباحث فراتر از دستوركار «گفت‌وگو براي همكاري» كه در ژنو 3 مورد توافق قرار گرفته بود، اين دور از مذاكرات بي نتيجه ماند. پس از آن رؤساي هيئت ايراني و 1+5 در مذاكرات استانبول در نشست خبري جداگانه، به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. ابتدا كاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در كنفرانس مطبوعاتي اعلام كرد: در حال حاضر نشست بيشتري برنامه‌ريزي نشده است، اما باب مذاكرات با ايران همچنان باز مي‌ماند. درصورتي كه ايران انتخاب كند كه به طور مثبت پاسخ دهد، اين روند مي‌تواند همچنان ادامه داشته باشد. هم‌ اكنون بايد بنشينيم و ببينيم ايران پس از بررسي‌هاي لازم، چگونه واكنش نشان خواهد داد. 6 كشور درخصوص موضع اتخاذ شده توسط ايران در مذاكرات استانبول نااميد شدند. اشتون پيش‌شرط‌ هاي مطرح شده از جانب ايران را غيرقابل قبول خواند. سپس سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي و رئيس هيئت ايراني در اين مذاكرات در جمع خبرنگاران گفت: گفت‌وگو وقتي مي‌تواند مفيد و موفق و رو به جلو باشد كه مبتني بر يك منطق مشترك باشد. اگر شما به جاي يك منطق مشترك خواستيد از ابزار ديگري استفاده كنيد، اين ديگر گفت‎وگو نيست و ديكته خواهد بود. آنچه ما در ژنو توافق كرديم، اين بود كه گفت‌وگو براي همكاري حول نقاط مشترك باشد. آن چيزي كه به صراحت در قوانين و مقررات بين‌المللي از آن ياد شده، يك بستر لازم براي گفت‌وگو است. فكر نمي‌كنم اگر به جامعه بين‌المللي و جهان بگوييم كه بايد گفت‌وگو بر مبناي حقوق ملت‌ها باشد، آن را به اين تعبير كنند كه اين پيش‎شرط براي گفت‎وگو است. ظرفيت‌هاي ايران، امروز ظرفيت‌هاي غيرقابل انكاري است و مي‌تواند فرصت‌هاي بسيار خوبي را براي همكاري در سطح بين‌المللي فراهم كند و ما واقعا با يك نگاه سازنده وارد گفت‌وگوها شديم و اين مطالب را ارائه كرديم. يكي از بحث‌هاي مهم تقويت NPT اين دانست كه اعضاي معاهده به همان ميزان كه به وظايف خود عمل مي‌كنند از حقوق خودشان برخوردار باشند و اگر اين توازن ايجاد نشود، مهمترين لطمه به NPT وارد مي‌شود. برابر آنچه که در رسانه ها آمده است، در دور دوم مذاكرات استانبول، کاترين اشتون مسئول هماهنگ كننده سياست خارجي اتحاديه اروپا از دبير شورايعالي امنيت ملي كشورمان درخواست كرد كه موضوع تبادل سوخت براي دستيابي به يك توافق عملي در دستوركار قرار گيرد. در اين بخش از گفت‌وگوها كه عملاً جدي‌ترين دور از مذاكرات استانبول بود، مذاكره كننده ارشد ايران ترجيح داد كه منطق جمهوري اسلامي در موضوع زمينه‌هاي همكاري مشترك، الزامات براي ادامه گفت‌وگوها و چارچوب بحث در مورد تبادل سوخت را به‌طور مبسوط تبيين كند. جليلي در اين بخش از سخنان خود تأكيد كرد كه بر مبناي توافق ژنو 3، گفت‌وگوها صرفاً بايد در چارچوب زمينه‌هاي مشترك همكاري باشد و لازمه همكاري، كنار گذاشتن رويكردهاي تقابلي است كه نمونه عيني آن قطعنامه‌ها و تحريم‌ها عليه ايران است. وي همچنين افزود ايران نيز به همكاري با آژانس در چارچوب NPT و پادمان پايبند است و اين رويكرد را نيز از طرف خود لازمه استمرار گفت‌وگوها مي‌داند. دبير شورايعالي امنيت ملي كشورمان در ادامه، براي طرف مقابل تصريح كرد كه شرايط كنوني ايران با 15 ماه قبل در موضوع تبادل سوخت متفاوت است، چرا در آن دوره ايران در چارچوب نياز خود براي تأمين سوخت درخواست داده بود، اما در حال حاضر حدود 40 كيلوگرم اورانيوم با غناي 20 درصد در مجتمع غني‌سازي نطنز توليد شده و كارخانه تبديل سوخت به ميله‌هاي سوخت در اصفهان نيز در حال احداث است و بر اساس زمان‌بندي، شهريورماه 90 به بهره‌برداري مي‌رسد. بنابراين، در مقطع فعلي ايران چنانچه به فرآيند مذاكراتي تبادل سوخت نيز بخواهد وارد شود، اين موضوع بايد در چارچوب يكي از زمينه‌هاي همكاري ميان ايران و 1+5 لحاظ شود. سرپرست تيم مذاكره كننده ايران همچنين با يادآوري مفاد بيانيه تهران و روند منجر به صدور آن، چارچوب اصلي گفت‌وگوها در اين زمينه را نيز همان بيانيه دانست. در عين حال، اشتون مجددا درخواست كرد كه نماينده ايران در حاشيه مذاكرات استانبول با برخي از اعضاي گروه وين گفت‌وگو كند. اعضاي گروه وين عبارت از آمريكا، روسيه، فرانسه و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هستند كه البته نماينده آژانس در مذاكرات ايران و 1+5 نبود، اما درخواست اشتون در واقع ناظر به مذاكره ميان دكتر جليلي و ويليام برنز معاون سياسي وزارت امور خارجه و نماينده آمريكا در مذاكرات ايران و 1+5 بود. با اين حال، دبير شورايعالي امنيت ملي ايران بار ديگر تأكيد كرد كه موضوع تبادل سوخت يكي از موضوعاتي است كه مي‌توان در چارچوب زمينه‌هاي مشترك همكاري به آن پرداخت و جمهوري اسلامي از موضع همكاري به اين موضوع نگاه مي‌كند نه از موضع نياز، چرا كه به‌ دليل توليد موفق سوخت 20 درصد در داخل، غير از همكاري انگيزه ديگري براي مذاكره در اين زمينه ندارد. در عين حال، نتيجه مذاكرات استانبول براي طرف غربي خوشايند نبود. نمايندگان ايران با بيان شرايط ادامه مذاكرات، نشان دادند كه اين توهم كه “جمهوري اسلامي به‌دليل اثر كردن تحريم‌ها تحت هر شرايطي پاي ميز مذاكره خواهد آمد و در واقع راهبرد ديپلماسي دومسيره موفق بوده و بايد ادامه پيدا كند”، نادرست است. با اين حال، دكتر جليلي در دور سوم مذاكرات (روز دوم) خطاب به خانم اشتون گفت اگر شما به دنبال خريد زمان هستيد، ما چنين قصدي نداريم و به حقوق و تكاليف خود در چارچوب آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پايبند هستيم. وي همچنين گفت مواضع ما منطقي است، خود شما هم به آن اذعان داشته‌ايد. بنابراين، براي ادامه مذاكرات با لحاظ كردن شرايط، آمادگي داريم. تلفن‌هاي ما در اختيار شماست، هر زمان كه براي مذاكره در اين چارچوب‌ها آمادگي داشتيد، ما آماده هستيم. دکتر جلیلی پس از دور سوم مذاکرات با حضور در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که 1+5 باید به الزامات یک گفت وگوی منطقی که در راس آن توقف اقدامات مخرب و فشارهاست، پایبند باشد. جلیلی گفت در استانبول هیچ مذاکراه مستقیمی با هیئت آمریکایی صورت نگرفته است. دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران برای تداوم مذاکرات در چارچوب دستورکار «گفت وگو برای همکاری» اعلام آمادگی کرد.

18/2/1390 برابر با 8/5/2011: نامه دکتر جلیلی به خانم اشتون. در این نامه آمده است: تحولات چندماه اخیر به روشنی نشان داده است که بسته پیشنهادی ایران برای همکاری که سه سال قبل ارائه شده بود، مبتنی بر درک صحیح از واقعیت ها بوده است. احترام به دمکراسی و حقوق مردم و خودداری از توسل به ابزارهای فشار علیه ملت ها، دو پایه اساسی برای همکاری هستند. آنچه که ما امروزه شاهدیم، به روشنی ثابت می کند که اصرار برخی دولت ها برای ادامه روابط نابرابر در جهان و تقابل با خواست ملت ها و حمایت از دیکتاتورها دیگر نمی تواند برای دستیابی به اهدافشان ادامه یابد و مدیریت آینده جهان براساس خواست ملت ها برای تعیین سرنوشت خود استوار خواهد بود. آینده ای که عقلانیت جایگزین زور و دمکراسی جایگزین دیکتاتوری در نظام بین الملل خواهد شد. پذیرش خواست های مشروع ملت ها و خودداری از اقدامات براساس برتری طلبی، تنها راه برای خروج از بن بست ایجاد شده است. در پاسخ به نامه 11 فوریه شما برای ادامه گفتگوها، درحالی که از بازگشت شما به مسیر گفتگو استقبال می کنیم، تمایل دارم به اطلاع شما برسانم که همانگونه که در گفتگوهای ژنو 3 و استانبول تاکید شد جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته آماده است تا ظرفیت های ملی، منطقه ای و بین المللی خود را برای گفتگو درخصوص موضوعات همکاری مشترک به منظور دستیابی به یک موافقتنامه جامع و پایدار برای همکاری به کار گیرد. این ظرفیتی است که ایران در طول سه سال گذشته براساس حسن نیت خود به دیگر طرف های مذاکره ارائه کرده است. تعامل صحیح با ایران می تواند فرصت های عالی را برای ایجاد صلح، عدالت و رفاه در عرصه بین المللی ایجا نماید. پایبندی به توافق ما در گفتگوهای ژنو 3 درخصوص گفتگو برای همکاری درمورد موضوعات مشترک می توانست به نتایج بهتری در گفتگوهای استانبول ختم شود. همچنانکه در پایان گفتگوها استانبول اظهار شد، چنین گفتگویی می تواند طیفی از همکاری در موضوعات مشترک اقتصادی، سیاسی و بین المللی را پوشش دهد. این گفتگوها می تواند موضوعات مهم منطقه ای نظیر مبارزه با ریشه های تروریسم، مواد مخدر، دزدی دریائی در آب های آزاد و تقویت همکاری در تامین و امنیت انرژی و حوزه های مهم بین المللی نظیر ساختارها و هنجارهای بین المللی در موضوعات مختلف شامل تلاش های بین المللی برای خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه و همکاری در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، همکاری برای تقویت ایمنی هسته ای را پوشش دهد و همچنین موضوعات دیگر نیز می توانند در دستورکار گفتگوهای آینده قرار گیرند. همانند گذشته، ایران کاملا آماده است ضمن تاکید بر زمینه های مشترک،  حوزه های مشترک همکاری را در زمانبندی مشخص ایجاد نماید و فعالانه در گفتگوهای سازنده مشارکت نماید. مطمئنم که اتکای به قوانین عادلانه، احترام به حقوق لاینفک و قانونی ملت ها و حرکت براساس منطق، راهکار قطعی سوءتفاهمات و مشکلات بین المللی خواهد بود. امیدوارم که تجربه چند دور گفتگوهای گذشته و رهیافت دوباره شما نسبت به گفتگوها، راه را برای همکاری سازنده هموار خواهد نمود.

19/3/1390 برابر با 9/6/2011: تصویب قطعنامه 1984 شورای امنیت درخصوص ادامه ماموریت پانل کارشناسان کمیته تحریم. شورای امنیت در این قطعنامه تصمیم گرفت تا ماموریت پانل کارشناسان را تا 9 ژوئن 2012 تمدید نماید و از دبیرکل سازمان ملل نیز درخواست کرد تا اقدامات اداری لازم را در این خصوص انجام دهد. این قطعنامه از پانل کارشناسان می خواهد تا قبل از 9 نوامبر 2011 گزارشی را درخصوص کار خود به کمیته تحریم ارائه نماید و  همچنین می خواهد که بعد از بحث و بررسی با کمیته، پانل کارشناسان گزارش خود را تا 9 دسامبر 2011 به کمیته ارائه دهد و همچنین از پانل می خواهد تا گزارش نهائی خود را تا 30 روز قبل از خاتمه ماموریت آن به همراه یافته ها و توصیه هایش به کمیته ارائه نماید و همچنین از آن می خواهد تا بعد از بحث و بررسی در کمیته، پانل کارشناسان گزارش نهائی خود را با خاتمه ماموریت پانل به شورای امنیت ارائه نماید. از پانل کارشناسان می خواهد تا برنامه کاری خود را تا 30 روز بعد از انتصاب اعضای پانل به کمیته ارائه نماید و کمیته را تشویق می نماید تا در جلسات منظم خود این برنامه کاری را مدنظر قرار دهد و همچنین از پانل می خواهد تا هرگونه تغییرات جدید در برنامه کاری را به اطلاع کمیته نیز برساند. از تمامی کشورهای عضو سازمان ملل، ارگان های ذی ربط سازمان ملل و دیگر نهادهای ذینفع می خواهد تا کاملا با کمیته تحریم که طبق قطعنامه 1737 ایجاد شده و همچنین پانل کارشناسان به ویژه با تامین هرنوع اطلاعات در دسترس خود درخصوص اجرای اقدامات مقرر شده در قطعنامه های 1737، 1747، 1803 و 1929 همکاری نمایند.

13/4/1390 برابر با 4/7/2011: نامه خانم اشتون به دکتر جلیلی. در این نامه که در پاسخ به نامه 8 می 2011 دکتر جلیلی ارسال شده، آمده است: ما برای بررسی تمامی موضوعات مورد علاقه و نگرانی شما از جمله موضوعاتی که در بسته 2008 ایران آمده است آمادگی داریم، اما تمرکز اصلی باید بر موضوع هسته ای باشد.

27/4/1390 برابر با 18/7/2011: ارائه طرح جدیدی از سوی روسیه تحت عنوان “طرح گام به گام”. وزیر خارجه روسیه اعلام کرد مسکو طرحی گام به گام درباره برنامه هسته ای ایران پیشنهاد کرده است که با اجرای آن، به موازات افزایش همکاری ایران با آژانس، تحریم ها علیه ایران کاهش خواهد یافت. لاوروف که در واشنگتن به سر می برد، در کنفرانسی خبری با هیلاری کلینتون گفت: یک طرح گام به گام برای ترغیب ایران به پاسخ دادن به سئوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرده است. ‌بر اساس این طرح، دولت ایران طبق یک جدول زمانی مشخص به سوال های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای اش پاسخ خواهد داد، منتهی این سئوال و جواب ها مرحله به مرحله خواهد بود و از سئوال های آسان شروع خواهد شد و در آخر هم سئوال های سخت تر مطرح خواهد شد. در هر مرحله اگر دولت ایران پاسخش قانع کننده تشخیص داده بشود، یک سری از تحریم هایی که علیه ایران وضع شده یا بر طرف می شود یا اینکه کاهش داده خواهد شد. معنای روشن این طرح این است که عمل به قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام که درخواست همیشگی 1+5 در مذاکره با ایران بوده، با یک ایده جدید یعنی “پاسخ به پرسش های آژانس” جایگزین شده است. در انتها نیز موضوع هسته ای در شورای حکام و شورای امنیت مختومه خواهد شد. کلینتون نیز اظهارنظر خود را با این جمله کلیشه ای آغاز کرد که بین روسیه و آمريكا در مورد مسئله هسته ای ایران اختلاف‌هايی وجود دارد، اما در ادامه بر دو نکته تاکید کرد: نخست اینکه گفت هیئتی از کارشناسان آمريكایی به زودی به مسکو خواهند رفت تا طرح جدید روسیه را بررسی کنند و دوم اینکه آمريكا می خواهد به همراه روسیه استراتژی تعامل موثرتر در برابر ایران را بیابد. این موضوع در کنار موضوعات دیگر، در سفر 25/5/1390 دبیر شورای امنیت روسیه و در ملاقاتش با دکتر جلیلی نیز مورد بررسی قرار گرفت. دکتر جلیلی در این خصوص گفت: از پيشنهادات دوستان روسي در زمينه‌هاي گفت‌وگو براي همكاري استقبال مي‌كنيم، از جمله در موضوع هسته‌اي مي‌توانيم بسترهاي بسيار خوبي را در چارچوب راهبرد گفت‌وگو- همكاري در زمينه‌هاي خلع سلاح، جلوگيري از اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي و همكاري‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي شكل دهيم. دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اينكه نيروگاه بوشهر نمادي از همكاري صلح‌آميز دو كشور است، اظهار داشت: در اين مذاكرات دو كشور در خصوص پروتكلي كه باعث شكل‌گيري و تقويت اين همكاري‌ها در عرصه‌هاي مختلف از جمله نيروگاه‌هاي ديگر، رآكتورهاي تحقیقاتي و همكاري‌هاي علمي در زمينه‌هاي هسته‌اي مي‌شود، گفت‌وگو كردند. نيكولاي پاتروشف، دبير شوراي امنيت ملي روسيه بعد از مذاكرات خود با سعيد جليلي و علي اكبر صالحي، به خبرنگاران گفت: مقامات تهران آماده مذاكره با جامعه بين الملل در زمينه حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي اين كشور هستند و با تلاش‌هاي ميانجي‌گرانه روسيه در اين زمينه استقبال مي‌كنند. در مذاكره با مقامات ايران، ما همكاري‌هاي چندجانبه را بررسي كرديم و بويژه در خصوص مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي اين كشور از جمله ضرورت همكاري بيشتر با آژانس بين المللي انرژي اتمي و گروه «1+5» به تبادل نظر پرداختيم.
همچنین در سفر مورخ 26 مرداد 1390 وزیر امور خارجه کشورمان به روسیه، طرفین درمورد این طرح نیز گفتگو کردند. دکتر صالحی در فرودگاه مسکو این زمینه اعلام کرد: مورد ديگري كه بايد درباره آن گفت‌وگو كنيم به طور كلي درباره مسائل بين‌المللي است كه برنامه هسته‌اي ايران نيز جزيي از آن است. در اين رابطه ما بحث خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي را نيز داريم. اينها مسائلي است كه مورد علاقه طرفين است. روسيه به دنبال تسريع مسئله هسته‌اي ايران و رفع بن‌بستي كه غربي‌ها عامل ايجاد آن بوده‌اند، است كه اين پيشنهاد از سوي ايران مورد استقبال قرار گرفت.  هنوز جزئياتي در اين باره دريافت نكرده‌ايم و قرار است در اين باره گفت‌وگو كنيم. طرح گام‌ به گام روسيه هنوز مشخص نيست، اما هنگامي كه روس‌ها اين پيشنهاد را دادند اصل پيشنهاد از جانب ما مورد تقدير و تأييد است. سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه نیز در آستانه مذاكرات دکتر صالحي با سرگئي لاوروف اعلام كرد كه مقامات كشورش نسبت به مذاكرات سازنده طرفين به منظور يافتن راه حلي براي حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي ايران اميدوارند. ما همچنين روي اين مسئله حساب مي‌كنيم كه مذاكرات سازنده‌اي در زمينه يافتن راه حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي صورت بگيرد. ما معتقديم كه جايگزيني براي حل و فصل سياسي – ديپلماتيك مسائل هسته‌اي ايران وجود ندارد و بسيار مهم است كه طرفين بتوانند بر اساس اصل گام به گام و همكاري متقابل به توافق دست يابند. ما بر اين عقيده هستيم كه تنها از طريق همكاري مي توان به نتيجه نهايي و قابل قبول براي همه طرفين در زمينه برقراري اعتماد جامعه بين الملل به صلح آميز بودن اهداف ايران در توسعه برنامه هسته‌اي اين كشور دست يافت. ضمن اينكه در اين بين كسي در خصوص حق قانوني ايران بعنوان يك عضو پيمان عدم گسترش تسليحات هسته اي براي استفاده از انرژي اتمي زير نظر آژانس بين المللي انرژي اتمي و با رعايت كامل تعهدات مربوط به عدم گسترش ترديد ندارد. لاوروف بعد از گفت‌وگو با علي اكبر صالحي در نشست مطبوعاتي مشترك گفت: در گفت‌وگوهاي امروز با وزير خارجه ايران درباره موضوعات مختلف از جمله روابط دوجانبه و بين‌المللي صحبت كرديم، البته وضعيت برنامه هسته‌اي ايران مورد توجه قرار داشت. ما بايد در اين زمينه در جستجوي راهها از طريق ديپلماتيك باشيم و بعد از اعاده اعتماد جامعه بين‌المللي به برنامه هسته‌اي ايران، اين كشور به عنوان عضو NPT از همه حقوق اين سند برخوردار خواهد شد. با رضايت كامل يادآور مي‌شوم كه همكاران ايراني اين نكته را خوب ارزيابي كردند و ما اميدواريم كه در آينده‌اي نزديك بتوانيم به مذاكرات ادامه دهيم. دکتر صالحي نیز  گفت: در مجموع در ارتباط با طرح مهمي كه آقاي لاوروف در خصوص موضوع هسته‌اي ايران مطرح كردند، ما به طور تفصيل صحبت كرديم و از نظر ما اين طرح از اين باب كه هم گام به گام است و هم براي طرفين تعهداتي همزمان ايجاد مي‌كند، بسيار مهم است. البته طرح، طرح مفصلي است كه قرار است ما جزئيات اين طرح را مرور كنيم و از طريق كار كارشناسي با يكديگر طرح مذكور را تكميل كنيم و قرار شد روي اين طرح بيشتر كار شود. ما با نظر و ديدي مثبت به طرح نگاه مي‌كنيم و از هرگونه تلاش و طرحي كه منجر به شروع مذاكرات سازنده براي همكاري شود، استقبال مي‌كنيم و روش فشار و مذاكره را قطعا مردود مي‌دانيم و فكر مي‌كنيم روش همكاري و مذاكره روشي حكيمانه‌تر و عقلاني‌تر است كه اين اقدام روسيه در اين جهت است يعني همكاري و مذاكره.

18/6/1390 برابر با 9/9/2011: نامه دکتر جليلي به خانم اشتون. در این نامه اعلام شده است كه ايران براي گفت‌وگوهاي جديد آمادگي دارد، اما از حقوقش عقب‌نشيني نخواهد كرد. رويترز نوشت: در اين نامه كه به زبان انگليسي است، تاكيد مي‌شود كه گفت‌وگوها مي‌تواند “به محض آنكه شما آماده باشيد” از سر گرفته شود. جمهوري اسلامي ايران معتقد است كه يك مذاكره و گفت‌وگوي عادلانه، تنها راه رفع سوءتفاهامات موجود در تمامي حوزه‌ها است. در نامه از “ضرورت حصول يك راه حل جامع، بلندمدت و از طريق مذاكره براي هر دو طرف” صحبت شد و در عين حال تاکید شده كه هرگونه اقدامي كه به محروميت كشورها از جمله ملت شريف ايران از حقوق‌شان منجر شود، غيرقابل پذيرش است. جمهوري اسلامي ايران همواره يك عضو فعال پيمان منع اشاعه تسليحات هسته‌اي بوده است و همچنان قاطعانه به لزوم تحقق حقوق مشروع و نيز تعهدات بدون هرگونه تبعيضي باور دارد.

30/6/1390 برابر با 21/9/2011: نشست مدیران سیاسی شش کشور و بیانیه خانم اشتون. در این بیانیه آمده است: امروز من با مدیران سیاسی چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا به منظور ارزیابی وضعیت مربوط به موضوع هسته ای ایران ملاقات کردم. ما ارادده و تعهد خود برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای این موضوع را مورد تایید مجدد قرار دادیم و بحث خود را روی گام های عملی بیشتر به منظور دستیابی به این هدف در سریع ترین زمان متمرکز نمودیم. ما آخرین تحولات برنامه هسته ای ایران را آنگونه که در آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی منعکس شده است، مورد بحث و بررسی قرار دادیم. ما به ویژه نصب سانتریفیوژها در تاسیساتی در نزدیکی قم به عنوان بخشی از  برنامه های ایران برای افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم تا حدود 20 درصد و همچنین نگرانی های فزاینده آژانس درمورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران را با نگرانی شدید مورد توجه قرار دادیم. ما در تلاش هایمان برای کار در راستای یک راه حل درازمدت جامع و مذاکره شده که شامل اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام آژانس توسط ایران باشد و به نوبه خود اعتماد بین المللی نسبت به ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را نیز اعاده خواهد کرد، مصمم و متحد باقی خواهیم ماند، و همچنین به حق مشروع ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در سازگاری با معاهده عدم اشاعه احترام می گذاریم. در این ارتباط، ما بر نیاز به  همکاری کامل ایران با آژانس و رفع رضایتمندانه تمامی نگرانی هایش شامل ابعاد احتمالی نظامی آنگونه که در گزارش های آژانس منعکس شده است، تاکید مجدد کردیم. برای این منظور، در طول سال گذشته ما پیشنهادات قطعی و عملی را با هدف اعتمادسازی اولیه به ایران ارائه کردیم. ما عمیقا متاسفیم که ایران به آن ها پاسخ نداده است. ما پیشنهاد ژوئن 2008 و همچنین پیشنهاداتی را که در ژانویه 2011 در استانبول به ایران ارائه کردیم، مورد تایید مجدد قرار می دهیم. ما آماده تعامل با ایران در یک گفتگوی سازنده براساس رهیافت متقابل و گام به گام هستیم و ما نگاهمان به ایران است که روشن نماید آیا آماده چنین تعاملی هست و به ویژه آمادگی خود را برای رفع نگرانی های جامعه بین المللی در مورد برنامه ای هسته ای خود بدون هیچ پیش شرطی نشان دهد. ما وحدت خود در هدف و عزم جمعی از طریق تلاش های مشترک دیپلماتیک براساس این اصول مشترک و درچارچوب رهیافت دومسیره ما برای حل و فصل نگرانی های مشترک ما درمورد برنامه هسته ای ایران را مورد تایید مجدد قرار می دهیم. با توجه به این سابقه، ما به ارزیابی وضعیت ادامه خواهیم داد. در این چارچوب، اگر ایران آماده تعامل جدی تر در مباحث قطعی با هدف حل و فصل نگرانی های بین المللی درمورد برنامه هسته ای خود است، ما نیز آماده خواهیم بود تا درمورد جلسه بعدی با طرف ایرانی در فوری ترین زمان و مکان مناسب و مورد توافق موافقت نمائیم.

31/6/1390 برابر با 22/9/2011: ملاقات دکتر صالحی و خانم اشتون در نیویورک. روابط ایران و اتحادیه اروپایی، موضوع هسته ای و آخرین تحولات منطقه در دیدار کاترین اشتون، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپایی و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه کشورمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. دکتر صالحی در این دیدار که در حاشیه برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، با اشاره به ظرفیت های همکاری بین ایران و اتحادیه اروپایی اظهار داشت: ایران و اتحادیه اروپایی می توانند مکمل یکدیگر باشند و در زمینه های مختلف به گفت و گو و تبادل نظر بپردازند. اشتون نیز در این ملاقات نقش ایران در منطقه و سابقه تمدنی ایران را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با توجه به تحولات منطقه موضوعات زیادی برای گفت و گو و تبادل نظر داریم و از روابطی متین با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنیم. در این دیدار، پیرامون برنامه هسته ای ایران نیز گفت و گو شد و دکتر صالحی با اشاره به همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی از جمله دیدار خود با مدیرکل آژانس، سفر معاون مدیرکل آژانس به ایران و بازدید از برخی تاسیسات هسته ای کشورمان از جمله تاسیسات آب سنگین برای اولین بار و همچنین موضوع طرح گام به گام پیشنهادی روسیه، تصریح کرد که در فاصله زمانی دیدار قبلی با خانم اشتون تا دیدار جاری در نیویورک، تحولات زیادی در خصوص موضوعات  مختلف از جمله موضوع هسته ای ایران صورت گرفته است. خانم اشتون نیز با تأکید بر اینکه ما حل مسئله هسته ای ایران را از راه های دیپلماتیک دنبال می کنیم، گفت: امیدواریم در مسیری قرار بگیریم که به حل مسائل منتهی شود. وی خاطرنشان کرد که به زودی پاسخ نامه سعید جلیلی را ارائه خواهد کرد.

29/7/1390 برابر با 21/10/2011: نامه خانم اشتون به دکتر جلیلی. اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که طی نامه‌ای به ایران اعلام کرده است که قدرت‌های بزرگ آماده هستند طی هفته های آینده با ایران درباره موضوع هسته ای نشست برگزار کنند. اشتون گفت در صورتی که تهران آماده مشارکت جدی در مذاکراتی محتوایی درباره برنامه هسته‌ای خود باشد، قدرت‌های بزرگ این آمادگی را دارند که در هفته‌های آینده با تهران نشست برگزار کنند. اشتون طی این نامه که به جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نوشته شده است، گفت: زمانی که به اقدامات خود برای ادامه گفت‌وگوها ادامه می دهیم، این مهم است که به دنبال نتایج قاطعی باشیم. ما باید مطمئن باشیم که زمانی که ما بار دیگر با یکدیگر دیدار می‌کنیم بتوانیم پیشرفتی واقعی درباره موضوع هسته ای داشته باشیم، به گونه ای که دو طرف بتوانند مزایای قاطعی را ترسیم کنند.

23/8/1390 برابر با 14/11/2011: نشست ناموفق وزرای خارجه اروپا برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران. وزرای خارجه اروپائی در نشست دوره ای خود در بروکسل درخصوص وضع تحریم های سخت تر علیه ایران نیز بحث کردند، اما به دلیل اختلافات داخلی نتیجه ای نرسیدند و بررسی در این خصوص به نشست 1 دسامبر محول شد. لازم به توضیح است که در نشست بعدی نیز درخصوص تحریم خرید نفت و بانک مرکزی صحبت شد، اما به دلیل ملاحظات جدی یونان، اسپانیا و ایتالیا به جمعبندی نرسیدند.

28/8/1390 برابر با 19/11/2011: اشتون خواستار مذاکره با ایران شد. رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران درخواست کرد تا پیشنهاد مذاکره در خصوص برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد. در بیانیه وی آمده است: من از ایران یکبار دیگر درخواست می‌کنم تا به پیشنهادهای من و گروه ۶ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس بعلاوه آلمان) پاسخ مثبت دهد. اظهارات اشتون پس از تصویب قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد.

دیدگاه‌ها بسته هستند.