بیانیه عدم تعهد در اجلاس نوامبر 2007 شورای حکام

بیانیه عدم تعهد در اجلاس نوامبر 2007 شورای حکام

آقای رئیس

1. بخش وین جنبش عدم تعهد مایل است از مدیرکل به خاطر گزارشش درمورد اجرای موافقتنامه پادمان در جمهوری اسلامی ایران که در سند 58/2007/GOV  آمده است و همچنین از دبیرخانه به خاطر جلسه توجیهی فنی که در این ارتباط برگزار نمود، تشکر نماید.
2. در ابتدا مایلم موضع اصولی عدم تعهد در این خصوص که در بیانیه عدم تعهد در مورد موضوع هسته­ای جمهوری اسلامی ایران در چهاردهمین اجلاس سران عدم تعهد در هاوانای کوبا از تاریخ 15 تا 16 سپتامبر 2006 به تصویب رسید را مجدداً یادآوری کنم.
3. کشورهای عدم تعهد از تلاش های ایران و دبیرخانه آژانس در اجرای برنامه کار همانطور که در سند 711/INFCIRC در مورد تفاهم نامه میان ایران و آژانس بر سر روش های (مدالیتی) حل و فصل موضوعات باقی مانده آمده است و در خلاصه گزارش قبلی مدیرکل از آن به عنوان پیشرفتی چشمگیر یاد شده است، استقبال می کند. جنبش عدم تعهد بر این عقیده است که این اقدامات، مذاکرات میان ایران و طرف های ذی ربط را درجهت حل و فصل مسالمت آمیز مسئله هسته­ای ایران تسهیل می­نماید.
4. در این رابطه، جنبش عدم تعهد خرسند است خاطرنشان سازد که گزارش مدیرکل از آن جمله پیشرفت های زیر را در اجرای برنامه کاری تصریح می­نماید:
-       آژانس توانسته است نتیجه گیری نماید که پاسخ های ارائه شده از سوی ایران در مورد برنامه گذشته سانتریفیوژهای پی.1 و پی.2 با یافته­های آژانس مطابقت دارند.
-       ایران دسترسی کافی را به اشخاص فراهم نموده و به موقع به پرسش ها پاسخ داده و توضیحات و اطلاعات لازم در مورد مسائل مطرح شده را درچارچوب برنامه کاری ارائه داده است.
-       در 8 نوامبر 2007 بر اساس درخواست آژانس همانطور که در بند ب برنامه کاری آمده است، ایران یک کپی از سند 15 صفحه­ای مربوط به اورانیوم فلزی را به آژانس ارائه نمود.
جنبش عدم تعهد از این پیشرفت اساسی استقبال می­کند و نسبت به حل سئوالات باقی مانده با همکاری فعال ایران با آژانس خوشبین می­باشد.
5. جنبش عدم تعهد از نهایی شدن رهیافت پادمان و سند ضمیمه تأسیسات برای کارخانه غنی سازی سوخت در نطنز که در 30 سپتامبر اجرائی شد، استقبال می­کند. جنبش عدم تعهد امیدوار است که این توافق اجرای کامل راستی آزمایی پادمان در این تأسیسات را تسهیل نماید.
6. جنبش عدم تعهد همچنین خاطرنشان می­سازد که یکبار دیگر مدیرکل اظهار داشت آژانس قادر است عدم انحراف مواد اظهارشده در ایران را تأیید نماید و این که ایران به آژانس دسترسی به مواد هسته­ای اظهارشده را ارائه داده و گزارش های حسابرسی لازم را در ارتباط با مواد و فعالیت های هسته­ای اظهارشده در اختیار آژانس قرار داده است. جنبش عدم تعهد همچنین خاطرنشان می­سازد که آژانس هیچ نشانه­ای دال بر فعالیت های جاری بازفرآوری در ایران نیافته است.
7. جنبش عدم تعهد بار دیگر بر اعتماد کامل خود به بی طرفی دبیرخانه آژانس و رعایت ابعاد حرفه­ای وظائفش و مدیرکل آن آقای دکتر محمدالبرادعی تأکید می­کند. با توجه به تحولات اخیر، جنبش عدم تعهد هرگونه فشار یا مداخله بی­مورد در فعالیت های آژانس، به ویژه در فرایند راستی آزمایی آن را قویاً رد می­کند. چرا که اینگونه اقدامات کارآیی و اعتبار آن را به مخاطره می­افکند. در این باره به ویژه جنبش عدم تعهد بار دیگر بر حمایت کامل خود از اقدامات اخیر اتخاذشده توسط مدیرکل درجهت حل و فصل مسائل باقی مانده در ایران تأکید می­کند.

دیدگاه‌ها بسته هستند.