حوزه‌های اصلی فعالیت آژانس

حوزه‌های اصلی فعالیت آژانس

آژانس در راستای کاربردهای ایمن، سالم و صلح‌آمیز علم و فناوری هسته‌ای کار می‌کند. وظایف اصلی آژانس، کمک به صلح و امنیت بین‌المللی، توسعه اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی است. سه حوزه اصلی کار آژانس، عبارتند از:

ارتقای پادمان‌ها و نظارت

آژانس، نهاد بازرسی هسته‌ای جهانی با بیش از چهار دهه تجربه نظارت و بازرسی است. بازرسان آژانس به منظور تایید اینکه موارد و فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان برای مقاصد نظامی بکار نمی‌روند، مشغول فعالیت هستند. آژانس از تاسیسات هسته‌ای و مرتبط بر طبق موافقت‌نامه‌های پادمانی با بیش از 140 کشور، بازرسی می‌کند. بیشتر موافقت‌نامه‌ها با کشورهایی منعقد شده است که از لحاظ بین‌المللی خود را متعهد کرده‌اند که سلاح هسته‌ای کسب نکنند. این موافقت نامه‌ها تحت NPT منعقد شده‌اند که آژانس، نهاد نظارتی آن محسوب می‌شود[2].

 ارتقای ایمنی و امنیت هسته‌ای

آژانس به کشورها کمک می‌کند تا ایمنی و امنیت هسته‌ای خود را افزایش دهند و برای مقابله با شرایط اضطراری آماده شوند. هدف اصلی از این اقدام، حفاظت از مردم و محیط زیست در قبال تشعشعات خطرناک و مضر و جلوگیری از خرابکاری یا انتقال غیرقانونی مواد هسته‌ای می‌باشد.

 ارتقای علم و فناوری هسته‌ای

آژانس، نقطه تماس جهانی برای همکاری فنی و علمی در زمینه‌های هسته‌ای است. در این خصوص آژانس در سه زمینه فعالیت می‌کند:

  • همکاری فنی؛
  • تحقیق و توسعه؛
  • انرژی و الکتریسیته.


[1] این مطلب از این منبع اخذ شده است: آشنایی با معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و پروتکل الحاقی، کاظم غریب آبادی، انتشارات موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، 1383.
[2] www.iaea.org/ourwork/sv/index.html.

 

دیدگاه‌ها بسته هستند.